Okolie bazéna sa bez kvalitného povrchu nezaobíde

Dlažby
Jedno z pozitív, ktoré priniesol posledný pandemický rok, je to, že sme si viac začali vážiť svojich záhrad. Mnoho z nás sa muselo zaobísť bez výprav do cudziny, čo nás prinútilo vytvoriť si prázdninovú atmosféru priamo doma, na svojej záhrade. Nie nadarmo sa hitom posledného leta stal bazén, ktorý počas sparných dní zabavia všetky generácie.
14. 9. 2021 3 minúty čtení

Bazén bez upraveného okolia nie je kompletný

Či už bazén už máte alebo ešte len uvažujete o jeho obstaranie, pravdepodobne už máte zrovnané priority. Hlavnou starosťou je dostatok vody a jej údržba v priebehu celej sezóny. Aby ste si užívali čistú vodu aj na sklonku leta, je dobré uvažovať nad rámec používania klasickej bazénovej chémie. Dôležitým aspektom je aj upravené okolie okolo bazénu, ktoré zamedzí zanášaniu trávy, lístia a kusov hliny do pracne udržiavané čistej vody. Najlepšie je vydláždenie minimálna plochy okolo bazénu vhodným materiálom. Pri výbere dlažby by sme sa mali riadiť kvalitou daného povrchu a samozrejme by sme nemali zabúdať na estetickú stránku. Dlažba by sa mala príjemne prehriať, aby sa na nej dalo pohodlne ležať. Nemala by kĺzať, mala by sa ľahko udržiavať, čistiť a byť odolná voči vode. Vyhľadávaným prírodným materiálom, ktorý spĺňa všetky zadané kritériá je po dekády betón, najmä vďaka svojej odolnosti, trvanlivosti, variabilite a nepreberným vizuálnym možnostiam a v neposlednom rade vďaka priaznivej cene.

Kvalita betónových povrchov ide stále dopredu

Česká firma PRESBETON, ktorá má jedno z najkomplexnejších portfólií betónových výrobkov u nás, ponúka niektoré typy dlažieb v najušľachtilejšie povrchovej úprave PCT (Perfect Clean Top). Úprava PCT zamedzí prenikaniu vody a ďalších nečistôt do štruktúry betónu. Vďaka tomu nedochádza k nežiaducemu rozrušenie betónového povrchu a tiež je uľahčené čistenie. Kvapkajúcej zmrzlina, omastok či rozliaty koktail stačí zotrieť obyčajným handričkou, namiesto aby sa nečistota vsiakla a dlažbu trvalo poškodila.

Stavte na svetlé farby a príjemný povrch

Na povrch dlažby v okolí bazénov sa hodí najmä svetlejšie odtiene a štruktúra príjemná na dotyk. Svetlá farba je vhodná z dôvodu primeranej akumulácie tepla. U tmavé dlažby hrozí, že by sa v horúcich dňoch mohla príliš rozpáliť. Medzi obľúbené povrchy patrí dlažby NATURAL vydarene imitujúce kameň alebo drevo. Dlažobné dosky LIMA napríklad veľmi vydarene imitujú kameň a sú dostupné v teplom karamelovom odtieni. Dlažba RIGA tiež pripomína starú kamennú dlažbu. Obľúbené sú aj povrchy imitujúce drevo, napríklad dlažba WOODY. Najbežnejšie sa však využíva klasická plošná dlažba, napr. Dlažba ALMA, TRAVERTIN ai. Okrem hladkých typov ponúka firma PRESBETON aj niekoľko typov s vymývaným povrchom, z ktorých vystupujú malé kamienky a zákazníci si ich pochvaľujú vďaka ľahkému masážnemu efektu.