SPEVNENÉ PLOCHY AKO CESTA K ZÁBAVE

Dlažby
Pripravte sa na leto plné osláv a príjemných chvíľ s priateľmi. Aby ste si všetci túto akciu náležite užili, začnite pekne od podlahy.
4. 6. 2024 5 minút čtení

Spoločnosť PRESBETON je popredným výrobcom betónových výrobkov na českom i slovenskom trhu a už niekoľko desiatok rokov je tiež spoľahlivým partnerom vašich projektov. Betónové dlažby, ktoré vyrába, sú nielen najatraktívnejšie, ale aj vysoko funkčné a v spojení so starostlivo upraveným zeleným trávnikom na vašej záhrade vytvoria úplne idylické prostredie, z ktorého sa vám nebude chcieť odísť.

Ako správne vybrať dlažbu?

MATERIÁL: Vyberajte taký, ktorý je vhodný pre vaše klimatické podmienky. Mal by byť vysoko odolný voči zmenám počasia a zvládnuť ako priame slnko, tak aj tuhé mrazy.

ODOLNOSŤ: Dlažba by nemala byť odolná len voči teplotným výkyvom, ale aj voči ďalším vonkajším vplyvom.

BEZPEČNOSŤ: Voľte dlažbu s vhodnou povrchovou úpravou, ktorá bude bezpečná pre všetkých členov domácnosti najmä v blízkosti vodných plôch (bazény, vírivky, jazierka) alebo za daždivého počasia.

DIZAJN A ŠTÝL: Dlažbou môžete dotvoriť atmosféru celého priestoru alebo môže byť aj jeho dominantou. Nezabudnite však vyberať dôkladne, aby dlažba pekne ladila s ostatnými prvkami exteriéru.

ROZMERY A TVAR: V nadväznosti na dizajn odporúčame sa zamerať aj na formát dlažby. Menším priestorom pristanú väčšie formáty, avšak fantázii sa medze nekladú.

ÚDRŽBA: Rôzne typy dlažieb vyžadujú odlišnú údržbu. Väčšina ľudí preferuje dlažby, ktoré sú čo najviac bezúdržbové a majú prípadne aj impregnačnú ochranu.

CENA: Hľadajte takú dlažbu, ktorá bude spĺňať všetky alebo čo najviac vašich požiadaviek. Vyberajte tú, ktorá ponúka optimálny pomer medzi cenou a kvalitou.

Vysoko kvalitnou dlažbou, ktorá spĺňa vyššie uvedené parametre je napríklad dlažba TAŤÁNA. Je súčasťou sortimentu plošných dlažieb, ktoré sa vyrábajú v závode PRESBETON v Drahotušiach. Povrch tejto dlažby je opracovaný tryskaním, čím krásne vynikne štruktúra betónu a použitého kameniva. Jej povrchová úprava zaručuje výborné protišmykové parametre. Dlažba TAŤÁNA je opatrená impregnáciou Protect System TOP pre ľahšie odstránenie nečistôt. Predstavuje v sortimente tryskaných povrchov produkt vyššej kategórie. Vyberať môžete z 8 rôznych formátov a 7 farebných prevedení.

Plošná dlažba je v dostupných formátoch a hrúbkach určená pre pochôdzne plochy. V prípade prispôsobenia podkladových vrstiev (pokládka na železobetónovú dosku do maltového lôžka alebo štrkového lôžka), je možné plošnú dlažbu použiť ako pojazdnú pri zaťažení ľahkou automobilovou prevádzkou (osobné automobily). Plošnú dlažbu je možné tiež pokladať rozoberateľným spôsobom na plastové terče.

Dlažobné dosky odporúčame klásť so škárou 3-5 mm, v prípade pokládky „na zraz“ hrozí vplyvom pohybu dosiek o seba vyštiepanie hrán a rohov - na vyplnenie škár odporúčame použiť čistý kremičitý piesok frakcie 0-2 mm, pri použití väčšej frakcie škárovacieho materiálu môže dôjsť k poškodeniu dlažby vyštiepaním hrán, znečistený piesok môže viesť k trvalému znehodnoteniu dlažby. Je vhodné pokladať dlažobné dosky z viacerých paliet naraz, predíde sa tak prípadným farebným odlišnostiam v ploche dlažby. Obvod dláždenej plochy je nutné stabilizovať použitím betónových obrubníkov (s výnimkou pokládky do betónového poteru alebo stavebného lepidla na ŽB dosku), v opačnom prípade nie je zaistená stabilita kladacej vrstvy proti vodorovnému posunu.

Mäkký zelený trávnik je pastvou pre oko a veľmi príjemný pri chôdzi bosými nohami. Sú však situácie a miesta, kde by sme radšej uprednostnili spevnenú plochu. To pravé riešenie má pre vás pripravené PRESBETON. Neváhajte si pozrieť naše produkty a užiť si s nimi nielen letné radovánky!